ZWRÓCIĆ OJCOWIZNĘ
ZWRÓCIĆOJCOWIZNĘ
STOP REALIZACJI STALINOWSKICH DEKRETÓW
STOP KARCZOWANIU POLSKICH KORZENI
1.W 1939 roku w Polsce istniaÅ‚o, w ówczesnych granicach, okoÅ‚o 16 tysiÄ™cy dworów i 5 tysiÄ™cy paÅ‚aców.
2.Na mocy stalinowskiego dekretu PKWN z dn. 6.IX.1944 r. paÅ„stwo przejęło bez odszkodowania wszystkie majÄ…tki ziemskie. Wraz z nieruchomoÅ›ciami konfiskacie podlegaÅ‚ caÅ‚y inwentarz żywy, zasiewy oraz wszelkie ruchomoÅ›ci jak meble, obrazy, dzieÅ‚a sztuki, książki i przedmioty użytku osobistego.WÅ‚aÅ›ciciele ziemscy pozbawieni zostali nie tylko podstaw egzystencji ekonomicznej ale także wyrzuceni ze swoich miejsc zamieszkania / dworów, paÅ‚aców /. KomuniÅ›ci zakazali im osiedlania siÄ™ na terenie powiatu, na którym znajdowaÅ‚ siÄ™ majÄ…tek. Ograbionych ze swojej ojcowizny zostaÅ‚o ok. 350 tys. osób.Na podstawie podobnych dekretów zostali pozbawieni majÄ…tków wÅ‚aÅ›ciciele fabryk‚ banków‚ kamienic‚ aptek‚ lasów‚ papierów wartoÅ›ciowych. Oznacza to‚ że na rozkaz Stalina obrabowano prawie 10 procent ludnoÅ›ci Polski‚ czyli ok. 2 mln osób.
3.Przeprowadzenie reformy rolnej w Polsce miaÅ‚o speÅ‚nić funkcjÄ™politycznÄ…, a nie ekonomicznÄ…. Dążono do zniszczenia ziemiaÅ„stwa, jako patriotycznie nastawionego, najlepiej wyksztaÅ‚conego Å›rodowiska. Celem dekretu byÅ‚a likwidacja ziemiaÅ„stwajako najważniejszego wroga i liczÄ…cej siÄ™ przeszkody w sowietyzacji kraju oraz podważenie prawnego i moralnego porzÄ…dku spoÅ‚ecznego, opartego naprawie wÅ‚asnoÅ›ci. ZiemiaÅ„stwo stanowiÅ‚o zagrożenia dla systemu komunistycznego i planów Stalina dotyczÄ…cych caÅ‚kowitego zniewolenia Polski.
4.Najstarsze rody polskie zostaÅ‚y wyrzucone z ojcowizny. Zniszczony zostaÅ‚ dorobek kulturalny pokoleÅ„ polskiej inteligencji. Nieliczne dwory i paÅ‚ace, które po 1989 roku wróciÅ‚y do potomków przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli, nie zostaÅ‚y przez paÅ„stwo oddane lecz zmuszono wÅ‚aÅ›cicieli do ichkupowania lub wÅ‚aÅ›ciciele wygrali proces w Strasburgu.
5.W 2013 r. w rejestrach zabytków jest ok. 2.700 dworów i 2.000 paÅ‚aców.3.700 znajduje siÄ™ w stanie ruiny, radykalnej przebudowy lub totalnego ogoÅ‚ocenia (wyciÄ™cie parku, pozbawienie caÅ‚ej infrastruktury gospodarczej). Z dużą dozÄ… dobrej woli można uznać, że dziÅ› 160 dworów i 80 paÅ‚acówzachowaÅ‚o walory architektoniczno-historyczne, nawiÄ…zujÄ…ce do stanu oryginalnego, czyli nieco ponad 1% stanu z 1939 r. Nie ma ani jednego caÅ‚ego zaÅ‚ożenia paÅ‚acowego lub dworskiego z funkcjonujÄ…cÄ… infrastrukturÄ…, które przetrwaÅ‚oby czasy PRL-u. OkoÅ‚o 1000 dworów i paÅ‚aców daÅ‚oby siÄ™ jeszcze uratować.
6.Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym nie respektuje siÄ™ praw wÅ‚asnoÅ›ci. Nie przeprowadzono reprywatyzacji i nie zwrócono zagrabionej przez paÅ„stwo ojcowizny. Polskiparlament nie zdobyÅ‚ siÄ™ dotychczas na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. W Polsce w dalszym ciÄ…gu obowiÄ…zujÄ… stalinowskie dekrety.
Maciej Rydel – czÅ‚onek ZarzÄ…du GÅ‚ównego Polskiego Towarzystwa ZiemiaÅ„skiego
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
w kwestii reprywatyzacji
1.PTZ domaga się uchwalenia ustawy gwarantującej właścicielom i ich potomkom zwrot zagrabionej własności w naturze, wszędzie tam gdzie jest to możliwe.
2.Z zasobów Skarbu PaÅ„stwa lub samorzÄ…dów terytorialnych należy zwrócić prawo-witym wÅ‚aÅ›cicielom lub ich spadkobiercom te majÄ…tki, które nie zostaÅ‚y rozparcelo-wane, zaÅ› tam gdzie ziemia zostaÅ‚a rozparcelowana, zwrócić oÅ›rodki dworskie lub paÅ‚acowe, wraz z parkami, ogrodami, stawami itp.Tym osobom, których majÄ…tki rozparcelowano należy zaproponować mienie zastÄ™pcze z zasobów Skarbu PaÅ„stwa lub gmin.
3.PozostaÅ‚ym wÅ‚aÅ›cicielom lub spadkobiercom, którym z różnych przyczyn nie można oddać zabranego majÄ…tku, lub którzy nie chcÄ… zwrotu w naturze, należy wypÅ‚acić odszkodowanie w gotówce lub papierach wartoÅ›ciowych, gwarantowanych przez Skarb PaÅ„stwa.
4.W zasobach Skarbu PaÅ„stwa, zarówno pod postaciÄ… nieruchomoÅ›ci jak i udziaÅ‚ów w spóÅ‚kach, znajduje siÄ™ obecnie mienie o wartoÅ›ci wystarczajÄ…cejdo pokrycia wszystkich roszczeÅ„ ziemian. Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych posiada znacznie wiÄ™ksze obszary użytków rolnych, niż te o które upominajÄ… siÄ™ byli wÅ‚aÅ›ciciele.
5.Intencją PTZ jest aby rozwiązanie problemu wypracowane zostało na zasadzie powszechnego konsensusu i bez konieczności obciążania jego kosztami innych grup społecznych. Nie ma mowy o odbieraniu ziemi rolnikom.
6. Straty ziemian obejmujÄ… również utracone korzyÅ›ci z tytuÅ‚u
niemożności użytkowania posiadanego majątku po 1944 roku.
Warszawa, czerwiec 2008