Muzeum w Waplewie otwarte

PaÅ‚ac w Waplewie Wielkim jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury ziemiaÅ„skiej w póÅ‚nocnej Polsce.

Waplewo Wielkie leży w województwie pomorskim, 20 km na poÅ‚udniowy-wschód od Malborka. . W XVI wieku, Jan Rogala hr. Biberstein Zawadzki, spokrewniony po kÄ…dzieli z Wazamii zbudowaÅ‚ tu parterowy dwór, a po nim, w spadku przejÄ…Å‚ majÄ…tek ród Sierakowskich. Dwór zostaÅ‚ zbudowany na planie prostokÄ…ta, do którego dÅ‚uższego boku od strony wschodniej dostawiono dwa skrzydÅ‚a. W XIX wieku dwór zostaÅ‚ dwukrotnie rozbudowany stajÄ…c siÄ™ paÅ‚acem, a dookoÅ‚a niego powstaÅ‚o zaÅ‚ożenie parkowe częściowo w francuskim, częściowo angielskim. Tylna część budynku po przebudowie neoklasycznej jest piÄ™trowa.  BocznÄ… elewacjÄ™ wieÅ„czy kartusz z herbem OgoÅ„czyk – Sierakowskich i data rozbudowy 1888.

Sierakowscy sÅ‚ynÄ™li ze swoich kolekcjonerskich zamiÅ‚owaÅ„, w tym również botanicznych. ByÅ‚y tam wspaniaÅ‚e zbiory dzieÅ‚ sztuki, biblioteka i archiwum. PaÅ‚ac waplewski w rÄ™kach Sierakowskich byÅ‚ centrum kultury polskiej na ziemiach Prus Wschodnich.  U Sierakowskich z wizytÄ… przebywali miÄ™dzy innymi: Fryderyk Chopin w 1827 r. Józef Ignacy Kraszewski w 1867 r., Oskar Kolberg w 1875 r., Jan Matejko w 1877 r., Elwiro Andriolli w 1890 oraz wielu innych znakomitych goÅ›ci.

Ostatnim wÅ‚aÅ›cicielem dóbr waplewskich do 1939 roku byÅ‚ StanisÅ‚aw Sierakowski  (zamordowany przez Niemców w Rypinie, wraz z żonÄ… HelenÄ… z Lubomirskich) oraz Kazimierz i Zbigniew Donimirscy.  WspaniaÅ‚e zbiory dzieÅ‚ sztuki zostaÅ‚y rozkradzione, najpierw przez Niemców, potem przez Rosjan, a resztÄ™ wynieÅ›li rabusie po 1945 roku.

PaÅ‚ac /dwór w Waplewie z frontu - 2015

Po wojnie w ogoÅ‚oconym paÅ‚acu mieÅ›ciÅ‚ siÄ™ PaÅ„stwowy OÅ›rodek Hodowli Zarodowej, po upadku którego, wnuczka ostatniego wÅ‚aÅ›ciciela Izabella Sierakowska – Tomaszewska, w 2006 roku zrzekÅ‚a siÄ™ praw do paÅ‚acu pod warunkiem przekazania go Muzeum Narodowemu w GdaÅ„sku, celem utworzenia Muzeum Tradycji Szlacheckiej. W koÅ„cu 2006 roku formalnie powstaÅ‚ OddziaÅ‚ Muzeum Narodowego w GdaÅ„sku pod nazwÄ… „Muzeum Tradycji Szacheckiej – Pomorski OÅ›rodek Kontaktów z PoloniÄ… w Waplewie Wielkim”.    Otwarcie muzeum po remoncie nastÄ…piÅ‚o w październiku 2015 r.

Elewacja ogrodowa rozbudowana w 1888

Nieopodal stoi kaplica rodowa zbudowana w 1873 roku dla Adama Sierakowskiego. Nad wejÅ›ciem do niej widniejÄ… herby: OgoÅ„czyk Alfonsa Sierakowskiego i Syrokomla (odm.) jego żony Marii z SoÅ‚tanów. WewnÄ…trz sÄ… wspaniaÅ‚e epitafia Sierakowskich.

Mamy wielkÄ… nadziejÄ™, że w tym miejscu powstanie znowu ważny oÅ›rodek polskiej kultury i narodowego dziedzictwa. Do paÅ‚acu wracajÄ… elementy jego wyposażenia. Gromadzona jest  biblioteka, a w niej dokumentacja siedzib i tradycji szlacheckich i ziemiaÅ„skichDalszym etapem odbudowy powinien być remont zabudowaÅ„ gospodarczych i adaptacja na cele placówki badawczej i promujÄ…cej tradycje szlachecko-ziemiaÅ„skie. Powinien też powstać hotel, restauracja, sale konferencyjnene i ekspozycyjne.

SzczegóÅ‚owÄ… monografiÄ™ Waplewa zawiera książka prof. Andrzeja Bukowskiego – Waplewo. Ossolineum. GdaÅ„sk 1989 oraz opracowanie Macieja KraiÅ„skiego, Panowie na Waplewie. Waplewo W. 2010