Polskie Dwory

JednÄ… z charakterystycznych cech polskiego krajobrazu, polskiej historii i kultury  sÄ… dwory.

Od  poczÄ…tku paÅ„stwa polskiego budowano je, najpierw jako obronne gniazda rycerskie, później od poÅ‚owy XVII wieku jako siedziby wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich, o charakterze rezydencjonalnym.

Dworami nazywamy  parterowe siedziby wiejskie wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich, a wiÄ™c budowle mniejsze od  zamków i paÅ‚aców, a wiÄ™ksze od chÅ‚opskich chaÅ‚up. Dwory byÅ‚y  oÅ›rodkiem gospodarowania na roli, oÅ›rodkiem szlacheckiej kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i walki o polskość.

Charakterystyczne dla Polski jest to, że takich maÅ‚ych siedzib ziemiaÅ„skich byÅ‚o stosunkowo dużo, w porównaniu do innych krajów Europy.  W Polsce na przykÅ‚ad w XVIII wieku, odsetek szlachty w spoÅ‚eczeÅ„stwie byÅ‚ stosunkowo najwiÄ™kszy (okoÅ‚o 10 %), w porównaniu do innych krajów Europy (ok.3-4 %). Każdy wÅ‚aÅ›ciciel ziemski (a także tzw. „goÅ‚ota” czyli szlachta bez ziemi, ale z przywilejami nadanymi przez króla lub sejm)  - staraÅ‚ siÄ™ wyróżnić prestiżowÄ… siedzibÄ…, która by te przywileje unaoczniaÅ‚a.

Za czasów rycerskich dworami nazywano caÅ‚e obejÅ›cia, w których znajdowaÅ‚ siÄ™ dom rycerza,  szereg innych zabudowaÅ„ mieszkalnych i gospodarskich. ObejÅ›cia te w celach obronnych budowano na wzgórzach i otaczano palisadÄ… lub murem i fosÄ…. Niektóre wiÄ™ksze budowle tego rodzaju do dziÅ› zachowane, nazywamy zamkami. Mniejsze - dworami obronnymi.

 Ryc.1. Dwór obronny w Szymbarku na  rycinie  w „Tygodniku Ilustrowanym”z 1863  roku

I takich zostaÅ‚o już niewiele - kilkadziesiÄ…t sztuk. NajpiÄ™kniejsze oglÄ…dać możemy w Oporowie koÅ‚o Kutna, DÄ™bnie w woj. maÅ‚opolskim (w obydwóch sÄ… obecnie muzea), w Szymbarku koÅ‚o Nowego SÄ…cza, a najstarszy z nich z poczÄ…tku XV wieku - w Wieruszycach koÅ‚o Bochni.

 


[ koniec strony ]

Od poÅ‚owy XVII wieku dwory zaczęły zmieniać  charakter  z obronnych na rezydencjonalne. Budowle piÄ™trowe, na planie kwadratu z narożnymi wieżyczkami zmieniaÅ‚y siÄ™ w parterowe, zbudowane na planie prostokÄ…ta. Otoczenie dworu z obronnego zaÅ‚ożenia z fosÄ… i palisadÄ… zmieniÅ‚o siÄ™ na zaÅ‚ożenie ogrodowe, o funkcjach estetycznych i reprezentacyjnych. Z czasów obronnoÅ›ci dworów zostaÅ‚y natomiast  narożne wieżyczki, zamienione na mieszkalne alkierze. W XVIII i XIX wieku rozbudowywano dwory też w ten sposób, że dodawano do korpusu dworu boczne alkierze. Dwory alkierzowe sÄ… bardzo charakterystycznÄ… cechÄ… polskiej architektury dworskiej.

Ryc. 2. Nie istniejÄ…cy alkierzowy dwór w CzarnożyÅ‚ach (Å‚ódzkie)

 

Do ostatniej dekady XVIII wieku artystyczny wyraz architektoniczny wywodziÅ‚ siÄ™ z baroku. PiÄ™kne alkierzowe dwory z tej epoki zobaczyć można np.w Ożarowie k. Wielunia czy w Koszutach w Wielkopolsce. W obydwóch mieszczÄ… siÄ™ muzea.

Ryc. 3. Dwór alkierzowy w Ożarowie k. Wielunia, na fotografii z poczatku XX w


[ koniec strony ]

Później wÅ›ród architektury dworów zapanowaÅ‚ neoklasycyzm. Najbardziej dziÅ› popularne dwory, kojarzÄ…ce siÄ™ każdemu Polakowi z „typowym polskim dworkiem”, to takie, które majÄ… portyk dwu- lub cztero-kolumnowy  na osi elewacji frontowej z trójkÄ…tnym frontonem.

Dwory klasycystyczne powstawaÅ‚y od koÅ„ca XVIII do koÅ„ca XIX wieku. „Typowy polski dworek” leży na wzniesieniu, zawsze otoczony parkiem, jest parterowy, dobrze by miaÅ‚ czterospadowy dach Å‚amany kryty gontem lub dachówkÄ…. Zbudowany z modrzewiowych bali „na zrÄ…b” lub murowany. Dobrze jeÅ›li jest zorientowany „na godzinÄ™ jedenastÄ…”, by sÅ‚oÅ„ce oÅ›wietlaÅ‚o wszystkie cztery Å›ciany dworu.  Do dworu powinna prowadzić aleja, a przed dworem niewielki gazon tworzyć ma dziedziniec honorowy (cour d’ honneur).

Ryc. 4. Dwór w Glanowie k. Krakowa. Cudem zachowany autentyk

 

Taki wizerunek dworu bliski jest każdemu Polakowi.  Takich dworów stosunkowo najwiÄ™cej siÄ™ jeszcze ostaÅ‚o (dziewiÄ™tnastowiecznych okoÅ‚o 700).

Neoklasycystyczne dwory, zwÅ‚aszcza murowane, bÄ™dÄ…ce częściowo naÅ›ladownictwem wiÄ™kszych zaÅ‚ożeÅ„ paÅ‚acowych, budowano w zasadzie do pierwszej wojny  Å›wiatowej.  Ten styl  budowania po I wojnie kontynuowano w postaci tzw. „stylu dworkowego” lub „stylu narodowego” i wystÄ™powaÅ‚ on do 1939 roku.

Ryc. 5. Dwór w Stubnie koÅ‚o PrzemyÅ›la zostaÅ‚ przebudowany w „stylu dworkowym” dla Myszkowskich zaraz po zakoÅ„czeniu I wojny Å›wiatowej


[ koniec strony ]

6 wrzeÅ›nia 1944 r  komuniÅ›ci wydali tzw. dekret PKWN o reformie rolnej.  Na jego mocy wywÅ‚aszczono i usuniÄ™to siłą wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich, formalnie tych posiadajÄ…cych co najmniej 50 hektarów ziemi, a w rzeczywistoÅ›ci wszystkich. ZostaÅ‚o w caÅ‚ej Polsce w rÄ™kach prywatnych ok. 30 tzw. ”resztówek” czyli dworów, które nie byÅ‚y oÅ›rodkami gospodarki rolnej (domy letnie, miejskie i podmiejskie, mieszkania artystów).

ZiemiÄ™ rozdano maÅ‚orolnym chÅ‚opom i robotnikom rolnym. WiÄ™kszość trafiÅ‚a do PaÅ„stwowych Gospodarstw Rolnych i i pseudo „spóÅ‚dzielni rolniczych”. Dwory staÅ‚y siÄ™ mieszkaniami przypadkowych ludzi, częściowo przeznaczono je na szkoÅ‚y, biura spóÅ‚dzielni produkcyjnych i PGR-ów. Część dworów zniszczono jako „relikty obszarnictwa i wrogiego ustroju” lub zostaÅ‚y rozebrane przez miejscowÄ… ludność, by nie byÅ‚o gdzie zaÅ‚ożyć „koÅ‚chozu”. WÅ‚aÅ›cicieli, którzy nie zostali zamordowani przez Gestapo lub NKWD lub w czasie okupacji nie zostali zesÅ‚ani do niemieckich i sowieckich obozów czy na Sybir, wyrzucono z dworów. Część nie wróciÅ‚a po zakoÅ„czeniu II wojny Å›w. z zagranicy lub uciekÅ‚a na zachód, ratujÄ…c siÄ™ przed represjami. Stalinowskie dekrety nie zezwalaÅ‚y na zamieszkanie wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich w promieniu30 kilometrówod swojej siedziby.

Dwory zaczęły masowo ginąć. Ograbione, ogołocone, zdewastowane, w przetrzebionych lub wyciętych parkach, stanowią smutne świadectwo barbarzyństwa i pogardy dla naszej historii.

Ryc. 6. Ruina alkierzowego dworu w Kotlinie (wielkopolskie)

 

Ryc. 7. Tak dziÅ› wyglÄ…da osiemnastowieczny, niegdyÅ› piÄ™kny, dwór w Prymusowej Woli koÅ‚o Opoczna. Fot. A. DyszyÅ„ski.

 


[ koniec strony ]

Jaki jest dzisiaj stan  zabytkowych rezydencji wiejskich w Polsce ?

W 1939 r. w Polsce istniaÅ‚o, w ówczesnych granicach, okoÅ‚o 16 000 dworów, w tym okoÅ‚o 4 000 na kresach. W 2014 r. w obecnych granicach Polski jest ich okoÅ‚o 2800. Z tej liczby 2 000 znajduje siÄ™ w stanie ruiny, radykalnej przebudowy lub totalnego ogoÅ‚ocenia (wyciÄ™cie parku, pozbawienie caÅ‚ej infrastruktury gospodarczej). Z dużą dozÄ… dobrej woli można uznać, że 150 dworów istniejÄ…cych w Polsce zachowaÅ‚o walory architektoniczno-historyczne, nawiÄ…zujÄ…ce do stanu oryginalnego, czyli niecaÅ‚y 1% stanu z 1939 r. i 5,3% zarejestrowanych dworów. Nie ma ani jednego caÅ‚ego zaÅ‚ożenia dworskiego z funkcjonujÄ…cÄ… infrastrukturÄ…, które przetrwaÅ‚oby drugÄ… wojnÄ™ Å›wiatowÄ… i czasy PRL-u, należaÅ‚o do potomków przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli i żyÅ‚o z gospoarki rolnej.  OkoÅ‚o 650 dworów daÅ‚oby siÄ™ jeszcze uratować, gdyż choćby parki zachowaÅ‚y swÄ… podstawowÄ… substancjÄ™.

WspóÅ‚czesne polskie dwory można podzielić na osiem grup:

  1. dwory, które po 1945 r. ostaÅ‚y siÄ™ w rÄ™kach przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli = 30 sztuk
  2. dwory, które wróciÅ‚y po 1989 r. do potomków wÅ‚aÅ›cicieli sprzed drugiej wojny Å›wiatowej = 45 sztuk  
  3. dwory przerobione na muzea lub przeniesione do skansenów (rekonstrukcje) = 36 sztuk
  4. dwory  kupione na prywatne mieszkania przez nowych wÅ‚aÅ›cicieli = 180     
  5. wÅ‚asność firm i zwiÄ…zków wyznaniowych = 45
  6. dwory przemienione w pensjonaty, hotele i oÅ›rodki konferencyjno-szkoleniowe = 40(znacznie wiÄ™cej ich jest w paÅ‚acach i zamkach – ok.220)
  7. dwory w rękach samorządowych, gdzie umieszczone są szkoły, przedszkola, domy dziecka, ośrodki zdrowia i domy pomocy społecznej, mieszkania gminne = 460
  8. dwory puste i niezagospodarowane = 1.950
     

Po 1945 r. nie ostaÅ‚ siÄ™ w Polsce ani jeden dwór w rÄ™kach przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli z przynależnÄ… mu ziemiÄ… i gospodarczym zapleczem.  PrzetrwaÅ‚o 30 dworów w rÄ™kach potomków ich przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli dziÄ™ki temu, że dwory te nie stanowiÅ‚y części majÄ…tku ziemskiego, lecz byÅ‚y tzw. "resztówkami". ZiemiÄ… byÅ‚ w nich najczęściej park, a wÅ‚aÅ›ciciele wykonywali inne zawody niż uprawa ziemi (pisarze, malarze, naukowcy lub ich potomkowie).

Po 1945 roku zrujnowanych zostaÅ‚o co najmniej 9 tysiÄ™cy dworów. Jak wynika z wyżej zamieszczonego zestawienia rujnacjÄ… zagrożonych jest dalszych 1.500 dworów. Niestety, przejÄ™cie dworów przez nowych wÅ‚aÅ›cicieli, też w wielu przypadkach nie oznacza ich uratowania. Uratowano zewnÄ™trznÄ… powÅ‚okÄ™, ale tylko w nielicznych przypadkach udaÅ‚o siÄ™ „tchnąć ducha dworu” i wprowadzić choć trochÄ™ dawnego stylu i atmosfery. Wiele dworów przemieniono w hotele i restauracje, gdzie próżno by szukać jakichkolwiek symboli przeszÅ‚oÅ›ci oprócz zewnÄ™trznej powÅ‚oki. Gdy mamy do czynienia z brakiem wiedzy architektoniczno – historycznej, nieznajomoÅ›ciÄ… tradycji i autentycznego stylu, króluje kicz i żenujÄ…ce nowobogackie „zadÄ™cie na wielkopaÅ„stwo”.

Ryc. 8.Opuszczony dwór w Bieganowie (wielkopolskie). Czy przetrwa ?

 

Ryc. 9. Wola Suchożebrska k. Siedlec, gdzie zdołano odtworzyć atmosferę polskiego dworu.


[ koniec strony ]

We wszystkich krajach Europy Zachodniej majÄ…tki ziemskie w znacznej części należą do potomków tych, których byÅ‚y wÅ‚asnoÅ›ciÄ… w ubiegÅ‚ych wiekach. W Polsce część wÅ‚asnoÅ›ci ziemskiej, jakÄ… byÅ‚y dwory, bÄ™dzie musiaÅ‚a wrócić do prawowitych wÅ‚aÅ›cicieli.  Wszystkie te obiekty - dwory i  paÅ‚ace, najpierw muszÄ… mieć „czyste konto” od strony wÅ‚asnoÅ›ciowej, co w wiÄ™kszoÅ›ci oznacza oddanie ich potomkom przedwojennych wÅ‚aÅ›cicieli.  Na  razie majÄ… oni prawo pierwokupu tych obiektów wraz z otaczajÄ…cym je parkiem, też nie zawsze respektowane. Zasadniczym krokiem w kierunku jasnej sytuacji wÅ‚asnoÅ›ciowej bÄ™dzie ustawa reprywatyzacyjna, która  czeka na uchwalenie przez sejm. 

Dwór jako siedziba wÅ‚aÅ›ciciela ziemskiego w liczÄ…cej siÄ™ skali odszedÅ‚ do przeszÅ‚oÅ›ci. Tak siÄ™ staÅ‚o  z jego funkcjami gospodarczymi, funkcjÄ… oÅ›rodka życia wsi, funkcjÄ… kulturotwórczÄ…, przechowywania obyczaju i tradycji szlachecko-ziemiaÅ„skich. Ale czy wszystkie te, jakże ważne dla polskiej historii i polskiej tożsamoÅ›ci aspekty życia dworu muszÄ… caÅ‚kowicie odejść w przeszÅ‚ość? Czy nie da siÄ™ pociÄ…gnąć nici kontynuacji choćby niektórych z nich? Rzecz w tym, by w kilkudziesiÄ™ciu choćby miejscach, w autentycznych  prywatnych, żyjÄ…cych dworach przechować i kontynuować tradycje ziemiaÅ„skie. Wesprzeć je tak, by mogÅ‚y promieniować kulturÄ… na okolicÄ™ i region oraz znowu stanowić o polskiej tożsamoÅ›ci.Może żar jeszcze nie wygasÅ‚ i da siÄ™ go rozdmuchać, wprawdzie nie do rozmiarów pÅ‚omienia oÅ›wietlajÄ…cego polskie życie wspóÅ‚czesne, ale pÅ‚omyka, który podtrzyma tradycje, pokaże co cennego byÅ‚o w życiu polskich dworów ?

Ja w to wierzÄ™.

Ryc. 10. Dwór w TuÅ‚owicach k. Sochaczewa odbudowany z ruin i przywrócony życiu przez malarza Andrzeja Novaka-Zemplinskiego, który w 1999 roku otrzymaÅ‚ za to nagrodÄ™ "Europa Nostra".

Maciej Rydel