Drodzy Internauci !
WitrynÄ™ tÄ™ stworzyÅ‚em by zachować jak najwiÄ™cej informacji o zjawisku niezwykle ważnym dla polskiej tożsamoÅ›ci, jakim byÅ‚ i jest dwór polski.
Dwór w Korzeniowie (podkarpackie) fot. M.Rydel - 2002 |
Dwór to nie tylko jeden z rodzajów domów mieszkalnych. To nie tylko architektura zakorzeniona w polskiej tradycji. To przede wszystkim zjawisko historyczne i kulturowe. To skarbnica wartoÅ›ci ziemiaÅ„skich, na których wychowywali siÄ™ najwspanialsi Polacy. Ci, którzy walczyli w Powstaniach – Listopadowym, Styczniowym, Warszawskim. Dwory to ostoja walki z okupantami polskiej ziemi. Dwory to ostoja pozytywistycznej myÅ›li i pracy organicznej, osnowa gospodarki polskiej przez wieki. To tradycje swoistego obyczaju życia rodzinnego i towarzyskiego.
Dwory to czÄ™sto dziedziczone z dziada – pradziada siedziby, stanowiÄ…ce o „zakorzenieniu narodowym”, bez którego Polski mogÅ‚oby nie być, gdyby jej ziemie zostaÅ‚y po rozbiorach częściÄ… Niemiec czy Rosji. Profesor Tadeusz S. Jaroszewski pisaÅ‚: „W ciÄ…gu XIX wieku, gdy Polska pozbawiona byÅ‚a niepodlegÅ‚ego bytu, dwór polski, ze swym klasycystycznym kolumnowym gankiem, urósÅ‚ do rangi narodowego symbolu i bastionu patriotyzmu, w którym pielÄ™gnowano polskie tradycje i obyczaje, przechowywano narodowe pamiÄ…tki i wychowywano mÅ‚ode pokolenia w duchu miÅ‚oÅ›ci ojczyzny”
Dwory, jak pisze z kolei prof. Krzysztof Jasiewicz: „tworzyÅ‚y materialnÄ… tkankÄ™ dla pewnego niepowtarzalnego stylu życia i zwiÄ…zanego z nim systemu wartoÅ›ci”.
Strona ta bÄ™dzie rozwijana i uzupeÅ‚niana tak, by stać siÄ™ swoistÄ… encyklopediÄ… polskich dworów i przyczynkiem do zachowania pamiÄ™ci o polskim ziemiaÅ„stwie.
Maciej Rydel
All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Å»adna część tej publikacji nie może być kopiowana, ani rozpowszechniana, bez pisemnej zgody autora: © Maciej Rydel