POLSKIE TOWARZYSTWO ZIEMIAŃSKIE
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie powstało w 1990 r. jako kontynuacja działającego w okresie przedwojennym Związku Ziemian. Po latach prześladowań, gdy ziemianie, pozbawieni swoich majątków i siedzib rodowych, uzyskali możliwość zrzeszania się, PTZ skupia w swoich szeregach byłych właścicieli ziemskich ich potomków i rodziny, łącznie 1732 członków w Polsce i około 200 za granicą.
Podstawowe cele statutowe stowarzyszenia to:
1. integracja środowiska ziemiańskiego i prowadzenie działań zmierzających do zachowania i propagowania dorobku kulturalnego środowiska ziemiańskiego oraz materialnych i niematerialnych pomników przeszłości ziemiańskiej,
2. podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
3. podejmowanie działań zmierzających do odzyskania przez właścicieli ziemskich bądź ich spadkobierców ich ojcowizny
4. organizowanie pomocy dla członków Towarzystwa i ich rodzin, zwłaszcza dla znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej,
5. popieranie wychowania młodzieży ziemiańskiej w duchu poszanowania tradycji narodowych, na rzecz przygotowania jej do służby społeczeństwu.
PTZ jest ogólnopolską, elitarną organizacją, do której należeć mogą byli właściciele ziemscy ich potomkowie wraz z rodzinami. Posiada 11 oddziałów terenowych w: Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu i woj. lubuskim. Współpracuje z Polskim Związkiem Ziemian w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, z siedzibą w Londynie oraz we Francji (Paryż).
Wypędzenie ziemian, zabór i dewastacja ich majątków to najbardziej wstydliwy fragment polskiej historii. PTZ walczy o godność Polski i Polaków, poprzez zakończenie respektowania stalinowskich dekretów z 1944 roku, wstrzymanie wyprzedaży nieruchomości ziemiańskich, zwrot ojcowizny i wspieranie powrotów do rodzinnych siedzib. Zabiega o uczciwy kształt ustawy reprywatyzacyjnej.
PTZ wydaje swoje czasopismo: „Wiadomości ziemiańskie”, zawierające wiele informacji historycznych i bieżących z życia ziemian i ich potomków.
PTZ współpracuje z Europejskim Zrzeszeniem Ziemiańskim - ELO (European Landowners Organization), które zrzesza organizacje właścicieli ziemskich z całej Zjednoczonej Europy. Siedzibą stowarzyszenia jest Bruksela. ELO współpracuje ściśle z Komisją Europejską.
PTZ współpracuje ze Stowarzyszeniem „Domus Polonorum”, mającym na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej opartej na tradycji dworu polskiego, Stowarzyszeniem Potomków Sejmu Wielkiego, organizacjami Kresowian wypędzonych ze swoich siedzib w czasie i po II wojnie światowej, ze Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich oraz wieloma instytucjami kulturalnymi.
6 listopada 2021 roku odbył się w Warszawie walny zjazd delegatów PTZ, na którym wybrano Zarząd Główny PTZ, w składzie: Prezes: dr Marcin Schirmer, Wiceprezesi:: dr Maciej Rydel, Stanisław Ziemecki. Skarbnik: Tomasz Brzozowski; ; Członkowie: Piotr Szymon Łoś, Marek Komorowski, Danuta Prus-Głowacka.
Kontakt do Zarządu Głównego: 00-689 Warszawa, ul. Poznańska 38 lok. 2, , tel./fax 22/6220842
e-mail:biuro@ziemianie.org.pl; tel.22 622 08 42 ; www.ziemianie.org.pl
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie -Oddział Gdańsk: 83-010 Straszyn k. Gdańska, ul. Na Wzgórzu 14, tel. 665 416 112, e-mail: ptz.gda@gmail.com; m.rydel@gfkm.pl
Od 2021 r. - skład Zarządu: Prezes - dr Roman Kraiński, wiceprezes: dr Maciej Rydel, skarbnik: Józef Puzyna, sekretarz-Katarzyna Samuła; członek zarządu: Andrzej Kraiński.
Zebrania zarządu odbywaja sie raz w miesiącu.
Co roku, oprócz zebrań Oddziału odbywają sie tradycyjne "Opłatki ziemiańskie". w "Klubie Myśliwskim", przy ul. Jaśkowa Dolina 114. W okresie Wielkanocy odbywają się tradycyjne spotkania "Jajeczko Wielkanocne",
Oddział organizuje wycieczki do ciekawych miejsc, jak np. pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim (foto.)
Od października 2011 r. na Uniwersytetu Gdanskiego odbywa się cykl wykładów dr Macieja Rydla zatytułowany: "Dwory, pałace i ich mieszkańcy". Wykłady są otwarte dla członków i sympatyków PTZ.