Apel

Do archiwum / biblioteki  poszukuję  wszelkich materiałów ikonograficznych i historycznych dotyczących dworów polskich i ziemiaństwa w Polsce,  a w tym:

  •  fotografii, rysunków, grafik, obrazów
  •  dokumentów, opisów, pamiętników niepublikowanych, książek  dotyczących:
    • dworów i ich architektury
    • wnętrz i otoczenia dworów
    • danych genealogicznych (drzewa)
    • historii rodzin ziemiańskich, legend, anegdot i opowieści rodowych.

Archiwum moje - największy prywatny zbiór w Polsce na temat dworów - zawiera kilkanaście tysięcy sztuk fotografii i innych pozycji ikonograficznych, bibliotekę, katalogi.

Celem jego utworzenia 42 lata temu, było i jest ocalenie jak największej ilości danych dotyczących tak ważnego zjawiska w historii Polski jakim było ziemiaństwo i jego siedziby.

Jestem autorem książek: „JAM DWÓR POLSKI”  wyd. 1993 i1997 roku, "OBLICZA POLSKIEGO DWORU", wyd. 2003 i 2004 r.(współautor: S. Markowski), DWÓR-POLSKA TOŻSAMOŚĆ" wyd. 2012-2018 r., WIEJSKIE DWORY I PAŁACE REKOMENDOWANE PRZEZ P T Z, wyd. 2015, 2016  oraz BIBLIOGRAFIA ZIEMIAŃSKA, wyd. 2018 oraz kilkudziesięciu artykułów na temat historii i architektury polskich dworów, 20 wystaw fotograficznych i malarskich (m.in. w Brukseli) oraz wielu odczytów i wykładów. Materiały z archiwum są udostępniane członkom P T Z,  autorom prac naukowych i dokumentacyjnych.

Osoby, które dysponują materiałami na temat polskich dworów proszę o wymienione niżej dane:

  1. Nazwa miejscowości i jej lokalizacja, zdjęcia dworu (po nadesłaniu oryginału robię kopię i zdjęcia odsyłam)
  2. Rok budowy dworu, architekt, pierwszy właściciel, kolejni właściciele, z podaniem dat objęcia majątku i związku z poprzednim właścicielem, np. spadek, zakup, małżeństwo itp.
  3. Architektura dworu: powierzchnia, ilość  pomieszczeń, plan wnętrza,  budulec (drewniany, murowany), rodzaj portyku, rodzaj dachu i czym kryty. Czy dwór był  przebudowywany i przez kogo ?
  4. Wnętrze dworu: piece, kominki, malowidła ścienne i inne elementy stałe.
  5. Elementy ruchome dworu: obrazy, kolekcje dzieł sztuki, rodzaj mebli, biblioteka.
  6. Otoczenie dworu: powierzchnia parku, stawy, plan, rodzaje drzew, aleje zabytkowe  budowle parkowe: lamus, oficyna, spichlerz, kapliczka, własność ziemska (ilość hektarów).
  7. Historia rodzin  mieszkających w dworze (drzewa genealogiczne). Opisy życia w dworze. Ewentualne powiązania dworu ze znanymi postaciami i wydarzeniami historycznymi.
  8. Legendy i anegdoty związane z dworem,
  9. Fotografie dworów, ich wnętrz, otoczenia i mieszkańców.

 

Serdecznie dziękuję!

Dwór i oficyna w Dańkowie - 2005