Eksterminacja polskiego ziemiaństwa

20 lipca 1944 r. w Moskwie, na zlecenie Józefa Stalina powstaÅ‚ tzw. „Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego”(PKWN), tymczasowy organ wÅ‚adzy wykonawczej w Polsce po II wojnie Å›wiatowej. DziaÅ‚aÅ‚ on do 31 grudnia 1944, na obszarze wyzwalanym spod okupacji niemieckiej - pomiÄ™dzy przesuwajÄ…cÄ… siÄ™ liniÄ… frontu sowiecko-niemieckiego a LiniÄ… Curzona. PKWN funkcjonowaÅ‚ pod politycznÄ… kontrolÄ… Stalina i realizowaÅ‚ politykÄ™ ZSRR w Polsce.

Dekret pod nazwÄ… Manifest PKWN, opracowany w Moskwie, wprowadzony zostaÅ‚ 22 lipca 1944 roku przez agentów Stalina pod wodzÄ… BolesÅ‚awa Bieruta – agenta NKWD i GRU (wybranego w 1947 roku, na podstawie sfaÅ‚szowanych wyborów prezydentem  Polski). PKWN wydaÅ‚ 6 wrzeÅ›nia 1944 roku „Dekret o reformie rolnej”, na podstawie którego pozbawiono majÄ…tków wszystkich wÅ‚aÅ›cicieli ziemskich w Polsce, bez odszkodowania.  Wraz z nieruchomoÅ›ciami konfiskacie podlegaÅ‚ caÅ‚y inwentarz żywy, zasiewy oraz wszelkie ruchomoÅ›ci jak meble, obrazy, dzieÅ‚a sztuki, książki i przedmioty użytku osobistego.  

W okresie: wrzesieÅ„ 1944 – grudzieÅ„ 1945 wyrzucono z ich ojcowizny, dworów i paÅ‚aców wszystkich wÅ‚aÅ›cicieli wraz z rodzinami, pozwalajÄ…c niejednokrotnie zabrać ze sobÄ… jedynie dobytek, który mogli unieść w rÄ™kach lub zmieÅ›cić na jednym wozie. KomuniÅ›ci zakazali im osiedlania siÄ™ na terenie powiatu, na którym znajdowaÅ‚ siÄ™ majÄ…tek.  Ponad 350.000 osób zostaÅ‚o pozbawionych ojcowizny i dachu nad gÅ‚owÄ….
OgóÅ‚em, w latach 1944 - 1947 zostaÅ‚o zagarniÄ™tych ok. 17.000 majÄ…tków ziemskich (przed 1939 rokiem ZwiÄ…zek Ziemian liczyÅ‚ 16.500 rodzin), z tego na terenach w powojennych granicach Polski 11.500, obejmujÄ…cych 3,0 mln hektarów (Å›rednia wielkość majÄ…tku 260 ha). Oprócz tego na kresach wschodnich pozostaÅ‚o okoÅ‚o 5.500 majÄ…tków obejmujÄ…cych 2,0 mln hektarów (Å›rednia wielkość majÄ…tku – 364 ha). Z 5 mln hektarów - 1,2 mln hektarów rozparcelowano pomiÄ™dzy 387 000 rodzin chÅ‚opskich. Åšrednio jedno gospodarstwo chÅ‚opskie otrzymaÅ‚o nieco ponad 3 hektary ziemi. Ich ekonomiczna rentowność z góry zostaÅ‚a skazana na niepowodzenie, gdyż chodziÅ‚o o skolektywizowanie gospodarstw rolnych.

Przeprowadzenie tzw. „reformy rolnej” w Polsce miaÅ‚o speÅ‚nić funkcjÄ™  politycznÄ…, a nie ekonomicznÄ…. Dążono do zniszczenia ziemiaÅ„stwa, jako patriotycznie nastawionego, najlepiej wyksztaÅ‚conego Å›rodowiska. Celem dekretu byÅ‚a likwidacja ziemiaÅ„stwa  jako najważniejszego wroga i liczÄ…cej siÄ™ przeszkody w sowietyzacji kraju oraz podważenie prawnego i moralnego porzÄ…dku spoÅ‚ecznego, opartego na  prawie wÅ‚asnoÅ›ci. ZiemiaÅ„stwo stanowiÅ‚o zagrożenie dla systemu komunistycznego i planów Stalina dotyczÄ…cych caÅ‚kowitego zniewolenia Polski. ChodziÅ‚o też o wykarczowanie tradycji ziemiaÅ„skich i wysokiej kultury. Ograbione w czasie II wojny Å›wiatowej przez Niemców i Rosjan z dzieÅ‚ sztuki polskie paÅ‚ace i dwory, teraz staÅ‚y otworem dla rodzimych szabrowników.

Przed 1939 rokiem w Polsce byÅ‚o okoÅ‚o 21.000 paÅ‚aców i dworów. Wszystkie zostaÅ‚y zagrabione wÅ‚aÅ›cicielom, na podstawie stalinowskiego dekretu. WyjÄ…tek stanowiÅ‚o okoÅ‚o 100 dworów, tzw. „resztówek”, które nie byÅ‚y oÅ›rodkami wÅ‚asnoÅ›ci ziemskiej (byÅ‚y domami letnimi, należaÅ‚y do artystów, pisarzy i mieszczan). Dekret o reformie rolnej z 6 wrzeÅ›nia 1944 roku wsparto represyjnym dekretem o ochronie paÅ„stwa, który przewidywaÅ‚ kary wiÄ™zienia lub Å›mierci za udaremnianie lub utrudnianie „reformy rolnej”. Zniszczony zostaÅ‚ dorobek kulturalny wielu pokoleÅ„ polskiej inteligencji.

Na podstawie podobnych dekretów zostali pozbawieni majÄ…tków wÅ‚aÅ›ciciele, fabryk, banków, kamienic, aptek, lasów, papierów wartoÅ›ciowych. Oznacza to, że obrabowano na rozkaz Stalina prawie 10 procent ludnoÅ›ci Polski z jej majÄ…tku, czyli ok. 2 mln osób. Najstarsze polskie rody zostaÅ‚y wyrzucone ze swej ojcowizny.

PamiÄ™tać należy, że na skutek represji hitlerowskich i stalinowskich zostaÅ‚o zamordowanych ok. 30.000 osób  polskiej inteligencji, ziemian, a wielokrotnie wiÄ™cej zostaÅ‚o wywiezionych do obozów, na Sybir i pozostaÅ‚o za granicÄ…. Dotyczy to wielu starych polskich rodów, zakorzenionych na tej ziemi od poczÄ…tków  paÅ„stwa polskiego.

Od 1989 roku ziemiaÅ„stwo polskie prowadzi aktywnÄ… walkÄ™ o poszanowanie prawa wÅ‚asnoÅ›ci i zwrot majÄ…tków ziemskich w naturze lub (gdy jest to niemożliwe) uzyskanie odszkodowania.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym  nie respektuje siÄ™ praw wÅ‚asnoÅ›ci. Nie przeprowadzono reprywatyzacji i nie zwrócono zagrabionej przez paÅ„stwo ojcowizny.  Polski   parlament nie zdobyÅ‚ siÄ™ dotychczas na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej, akceptujÄ…c w ten sposób narzucone przez Stalina dekrety.


Maciej Rydel –  Polskie Towarzystwo ZiemiaÅ„skie. GdaÅ„sk 2008